منو

بردگیم اتنوس Ethnos

10017452

نو

ناموجود

توضیح

 بازی اتنوس یک بازی استراتژی سریع و جذاب است در سبک بازی‌های قلمروگیری است با تم فانتزی است. (اطلاعات از سایت رومیز)
تصور کنین تیکت تو راید به روش قلمروگیری و با تم فانتزی بازی بشه: اتنوس یک بردگیم کارت-محور برای ۲ تا ۶ نفره که در دنیای فانتزی و سرزمین خیالی اتنوس می‌گذره، و بازیکنا در اون تلاش می‌کنن تا با جمع‌آوری و بازی کردن کارت‌های نیروهاشون، در ۳ دوران متوالیِ بازی، بیشترین قلمرو رو در طول بازی به دست بیارن و در عین حال سعی می‌کنن در هر قلمرو، بیشترین تعداد نیرو رو نسبت به رقبا داشته باشن.
توی این بازی، در هر نوبت یا میتونین یک کارت بردارین (یارکشی) و یا یک دسته کارت از دستتون بازی کنین(تشکیل گروهان). و اتفاق هیجان‌انگیز بازی در همین بخش تشکیل گروهان رخ میده که برای توضیحش یکم باید برگردم عقب… در جعبه‌ی اتنوس، کارت‌های مربوط به ۱۲ نژاد مختلف وجود دارن؛ از اورک و دورف و ویزارد گرفته تا ترول و اِلف و اسکلت! قبل از شروع بازی، ۶ نژاد از این دوازده نژاد، به شکل تصادفی انتخاب میشن و بازی فقط با اونها انجام میشه! که یجورایی معنیش میشه که این بازی رو به ۹۲۴ حالت ممکن میشه شروع کرد! 


باز برگردیم جلو… برای بازی کردن کارت از دستتون یا باید کارت‌هایی با یک نژاد رو بازی کنین (مثلا ۳ کارت دورف) یا کارت‌هایی از یک رنگ (مثلا ۳ کارت قرمز بدون توجه به نژادشون). حالا اینکه چه کارت‌هایی رو بازی میکنین و ستِ رنگ جور کردین یا ستِ نژاد اصلا مهم نیست! مهم اینه که کدوم کارتو به عنوان فرمانده‌ی گروهان انتخاب کردین! خب چرا انتخاب فرمانده مهمه؟ به دو دلیل خیلی ساده: اولیش اینکه رنگ کارت فرمانده نشون میده که توی کدوم قلمروی بازی میخاین یکی از نشون‌هاتون رو قرار بدین، دوم اینکه با توجه به اینکه هر نژاد یه قابلیتی داره، فقط قابلیت فرمانده اعمال میشه!


یکی  از ویژگی‌های جالب این بازی، سیستم امتیازگیریه. دو روش برای کسب امتیاز در بازی هست که هردو در پایان دوره‌های بازی حساب میشه: یکی امتیاز قلمروهایی که بازیکن در اونها قدرت بیشتری داره یا همون Area Majority و دیگری امتیاز گروهان‌هایی که در اون دوره بازی کرده؛ هرچی تعداد کارت‌های بازی شده برای یک گروهان بیشتر باشه امتیازش هم بیشتر میشه. نتیجتا در طول بازی تصمیم‌گیری بین این دوتا هم به تصمیمات بازیکن اضافه میشه، چون بازی کردن کارت بیشتر یعنی امتیاز بیشتر برای گروهان، ولی از طرفی هم یعنی فدا کردن کلی کارت برای فقط یک قلمرو!


اما چرا این بازی استراتژی خانودگی حساب میشه؟ به چند دلیل: یکیش اینکه این بازی واقعا یاد دادنش کار چند دقیقه است، و بعد از یکی دو راند اول، همه دستشون میاد که دیگه باید چیکار کنن و قضیه چیه. یکی دیگش اینکه شانس حضور نسبتا خوبی توی بازی داره، ولی در عین حال اصلا هم آزاردهنده نیست، چون میشه مدیریتش کرد، و این باعث میشه بازی برای آدم‌های مختلف، از گیمر تا غیرگیمر، جذاب باشه. 


از طرف دیگه بازی در بخش کارت کشیدنش، یه وجه ریسکی و Push your luck طوری داره که واقعا جذابه: مثلا توی پشته‌ی کارت‌های بازی، سه تا کارت اژدها هستن که به محض رو شدن سومیش، اون دوره‌ی بازی درجا تموم میشه. و اینجا طمع و حرص و ولع خاصی در بازیکنا به وجود میاد و باعث میشه که با دستانی لرزان، ریسک کنن و یک کارت دیگه از پشته‌ی کارت‌ها بکشن، به امید اینکه یه اِلف بنفش درآد، که دریغا حسرت و ظاهر شدن یک اژدهای سرخ و آتشین و خوش بر و رو به قلم استاد بزرگ جان هُو!


اتنوس کلی ویژگی برای «یک بازی Gateway مناسب بودن» رو داره: ساده است، لذت‌بخشه، سریعه، سرگرم‌کنندس، تکرارپذیریش بالاس، و خیلی خوب بین ۲ تا ۶ نفر هم بالانس شده!  اتنوس یک بازی روون و رقابتی و باصفاست که همه رو، از گیمر تا اعضای خونواده، میتونه جذب کنه.

نظرات کاربران

1397-12-09

بازی Gwent را میارید؟
چندین مدل با قیمت های مختلف وجود داره از صفحه چوبی تا چرمی و کاغذی که کاغذی اصلا کیفیت نداره دو تا اولی را اگه بیارید عالی میشه

1397-12-02

اگه قیمت این بازی هفتصد هزار تومنه بازی اژدها و سیاه چاله پس چقده ????

اژدها و سیاهچاله بردگیم نیست. یک بازی نقش‌آفرینیه که هیچ اجزایی به جز کاغذ و تاس نداره. بازی اتنوس یک بردگیمه با اجزای زیاد و صفحه و کلی کارت.

1397-11-26

خیلی گرون نیست

نوشتن نقد و نظر